haşema

Haşema

Haşema, havuz ve deniz gibi yüzme alanlarında kullanılan özel bir mayodur ve haşema modelleri hem erkek hem de kadınlar için tasarlanmıştır. Ancak daha çok kadın tasarımları il bilinmektedir. Temel olarak ise kadınlarda bikini, mayo ve bikiniye, erkeklerde ise yüzme şortlarına alternatif olarak geliştirilmiştir. Aslında bu mayo tarzı aynı zamanda bir markadır ve “Hakili Şeriat Mayosu”nun kısaltılmasıdır. Zaman içinde kullanımının artması ve başka firmaların da bu sektöre girmesi ile mayoların adı bu tip deniz giysilerinde genel olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu tesettür mayolar, cilde yapışmaması, hızlı kuruması ve kullanım rahatlığı vermesi nedeniyle tercih edilmektedir. Ayrıca her yıl modelleri geliştirilmektedir. Farklı renk ve modellerde tasarlanan tesettür mayo modelleri, özellikle muhafazakâr kesimin tatil sorununu tamamen ortadan kaldırmıştır. Günümüzde bu mayoların aşırı muhafazakâr kesimin değil neredeyse belli bir yaşın üzerinde olan tüm kadınların tercih etmeye başladığı da gözlemlenmektedir. Bu da her yıl olduğu gibi 2019 modelleri tasarımlarının çok daha çeşitlenmesini sağlamıştır.

Haşema Modelleri Vücuda Yapışır mı?

En güzel tesettür mayo modelleri daha çok tesettürlü kadınlar tarafından tercih edilen, rahat ve kapalı bir mayo türüdür. Bu mayolar deniz suyu ve havuz suyuna göre farklı kumaşlarla tasarlanmıştır. Dokuma ve esnek olarak üretilen haşema modelleri, havuz için taytlı, şortlu ya da elbise şeklinde tasarlanmıştır. Tesettür mayo modelleri kullanıcısına büyük bir rahatlık sağlamaktadır. Deniz için tasarlanan 2019 haşema tesettür modelleri ise genel olarak bone, eşarp ya da pantolon ile birlikte tasarlanmaktadır. Gerek denizde gerekse havuzda kullanılan bu mayolar yapışmayan kumaş özelliğine sahip olmasından dolayı kolay bir kullanıma sahiptir. Tesettür mayolardaki en önemli detaylardan biri de kumaşın kalitesidir. Kumaş deniz ya da havuzda vücuda yapışıyorsa, bu durum kumaşın kalitesiz olduğunu göstermektedir. Kumaşın vücuda yapışmaması önemlidir. Özellikle tesettürlü kadınların tercih ettiği kapalı ya da yarı kapalı tesettür mayo modelleri, birden fazla marka tarafından üretilmektedir. Bu modeller, yıllara göre farklı renk ve görüntüleri ile tasarlansa da hepsinin ortak özelliği, kadınların deniz ve havuzlarda rahat etmesini sağlamaktır. Bu mayolarda esneklik hakimdir ve böylece kumaşın vücuda yapışmasının önüne geçilmektedir.

Haşema Modelleri Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tesettür modellerinde yarım ve tam kollu tuniklerle tayt şeklinde tasarlanmış ikili takımlar tercih edilmektedir. Bu tasarım deniz ya da havuzda yüzerken kullanıcısına rahatsızlık vermemekte ve hızlı kuruyan bir yapıya sahip olduğu için kişinin rahatsız olmasını önlemektedir. Bu mayonun modelleri genel olarak likralı kumaşlarla tasarlanmaktadır. Bu kumaşların özelliği, aşırı tuzdan ve aşırı nemden etkilenmemelidir. Likralı kumaşın suyu hemen emme özelliği vardır ve bu nedenle yıpranması da söz konusu değildir. 2019 haşema modelleri alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktaların olduğu bilinmelidir. Bu mayolarda ilk kontrol edilmesi gereken yer kumaşın kalitesidir. Kumaşın çok iyi kalitede olması, vücuda zarar vermemesi nedeniyle önemlidir. Fazla naylon ya da polyester kullanılan kumaşların vücuda hava aldırmayacağı bilinmelidir. Bu durum, vücut sağlığı için uygun değildir. Haşema tesettür mayo seçiminde bone ve eşarp seçimi de önemlidir. Başın yalnızca arka kısmında kalan bonelerin başı sıkı kavramaması durumunda deniz ya da havuzda yüzerken sürekli çıkabilmekte ve bu da can sıkıcı bir hale dönüşmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için başa tamamıyla geçirilen bone ya da eşarbın kullanılması tavsiye edilmektedir. Model seçimine de özen gösterilmelidir. Tesettür mayo modelleri farklı tasarımlarla ortaya çıkmaktadır. İlk aşamalarda yalnızca iki parçalı kombinasyonlar tasarlanmış iken günümüzde tulum ve elbise şeklindeki tasarımlar da fazladır. Deniz ya da havuzda yüzerken zorluk yaşanmaması için tulum ve elbise kombinasyonlarının daha uygun olduğu ifade edilmektedir ancak kişinin kendisini rahat hissettiği farklı bir modelin de tercih edilmesi söz konusudur.

Haşema Özellikleri Nasıl Olmalı?

Haşema modelleri çabuk kuruma özelliğine sahip olmalıdır. Bazı mayo modellerinin deniz ya da havuzdan çıkar çıkmaz vücudu sardığı bilinmektedir. Bu nedenle mayo seçimi yapılırken bu konuda detaylı bilgi alınmalıdır. Kumaşın çabuk kuruma özelliğine sahip olması önemli bir detaydır. Deniz ya da havuz sonrasında ıslak kalmak, hem görüntü hem de sağlık açısından sorun yaratabilmektedir. Bu mayo modelleri arasında tercih yaparken renk seçiminin de önemli olduğu bilinmektedir. Bu mayolar geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Genellikle canlı renkler tercih edilse de doğal renklerin de dikkat çekmeme özelliğine sahip olduğu bilinmelidir. Dolayısıyla tesettürlü kadınlar için cıvıl cıvıl renklerle tasarlanan bu mayolar yerine doğal renklerle tasarlanmış tesettür mayoların seçilmesinin doğru bir tercih olduğu ifade edilmektedir.

Haşema Kumaşı Nasıl Olmalı?

Haşema modellerinde arasında seçim yaparken kumaş özelliklerine de dikkat edilmelidir. Kumaşta dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, likralı olanlardır. En iyi mayo kumaşın yüzde 80 polyamid ve yüzde 20 elastan olandır. Bu oranın görüldüğü likralı ürünler yüzde 100 su itme özelliğine sahip birinci sınıf kumaştan tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra süprem olarak tabir edilen daha ince ve likra oranı az modeller de tercihini uygun fiyatlı tesettür mayo modelleri arasında kullanmak isteyenler için de uygun bir seçimdir. Bu modellerde kumaş fiyatı uygundur ve dolayısıyla üretim maliyetleri düşüktür. Süprem kumaşın likra oranı yüzde 88 polyamid yüzde 12 elastandır. Jile takımı alırken de dikkat edilmesi gerekenler vardır. Jile takım, üstünde yeleği, içi likralı olan 3 parçadan oluşmaktadır. Jileli tesettür mayo modellerinin üst kısmı polyesterdir ve hemen hemen hepsinde fermuar vardır. Haşema markası çift kürsörlü fermuarlı modelleri geliştirmiştir ve iç likralı parça kumaş sinci sınıf kalitededir. Diğer markaların yelekli modellerde iç bölümü süprem kumaş olarak tasarlamıştır.

Haşema Nasıl Giyilir?

Haşemaların göğüs bölümünde genel olarak ekstra sütyen kap bulunmaktadır. Bazı markalarda sutyen ayrıdır ve paketin içinden ayrı olarak çıkmaktadır. Bu şekilde kullanılması da tercih nedenidir. Dokuma tam tesettür mayo modelleri ise alt beli lastikli olarak tasarlanmıştır. Neredeyse yapışmayan tüm dokuma mayoların paça ve bel kısmında kilit lastik yer almaktadır. Jile takımı mayolar üç parçadan meydana gelmektedir. Bu parçalar iç uzun kol likralı body, üst sıfır kol fermuarlı dokuma yelek ve alt uzun pantolondan oluşmaktadır. Denizde yelekli, havuzda yeleksiz kullanılabilmektedir. Yüzmeyi çok iyi bilenler için tulum mayo modellerinin de tercih edilmesi mümkündür. Bunlara “yüzücü mayo” adı verilmektedir. Yüzücü modelleri ilk olarak 2015 yılında geliştirmiştir. Sonrasında ise diğer markalar bunu takip etmiştir. Bu tarz mayolar bol olmalı ve vücut hatlarını belli etmemelidir. Sudan çıktıktan sonra vücuda yapışmalı ve vücut hatlarını gizlemelidir. Tesettür mayosunun sahilde yürüyüş sırasında kullanılmak isteniyorsa, yabancı gözlerin dikkatini çekmemek için canlı renklerin tercih edilmesine özen gösterilmelidir. Haşema mayo modellerinin doğal ve pastel renklerinin olmasına dikkat edilmelidir.

Bone ve Eşarp Seçimi Nasıl Olmalı?

Havuz ya da denizde bone veya eşarbın çıkmaması için tamamıyla başa geçirilen ürünler tercih edilmelidir. Kulaç atarken bonenin ya da eşarbın çıkıp çıkmadığının kontrol edilmeye çalışılması can sıkıcı bir durumdur ve istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle bone ya da eşarbın başı sağlam bir şekilde sarması gereklidir. Tesettür mayonun kumaşının hava alıp almadığına da dikkat edilmelidir. Naylon ve polyester karışımı fazla olan kumaşlar parlak bir görünüme sahip olsa da sağlık üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Sudan çıktıktan kısa bir süre sonra kurumayan mayolar da sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Bu nedenle 2019 haşema modelleri arasında tercih yaparken kumaşa dikkat edilmesinde yarar vardır.

Tesettür Mayo Modellerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tesettür mayo kullanırken, sudan çıktıktan hemen sonra bol su ile durulanmasına dikkat edilmelidir. Mayo deterjan kullanılmadan, sadece sabunla yıkanmalıdır. Yıkama işleminin ardından mayo sıkılmamalı ve gölge bir yerde kurutulmalıdır. Mayolar hassas ürünlerdir ve ertesi sene de giyilmek istemiyorsa renginin atmasını ve hassas bölgelerinin erimesini engellemek için çamaşır makinesinde, sıcak suyun içinde ve diğer kıyafetlerle beraber yıkanmamalıdır. Çok sıcak sularda yıkanan tesettür mayoların lastiğinin zaman içinde gevşediği akıldan çıkarılmamalıdır. Tesettür mayo zatın alırken göz önüne alınması gereken ilk detay, kumaş özellikleridir. Polyesterden üretilen tesettür mayo modellerinde hava geçirmez özellik vardır. Bu da kişinin rahatsız olmasına neden olur. Ayrıca cilt sağlığı üzerinde olumsuz etki yapmaktadır. Tesettür mayolarda polyester kumaş yerine kol ve bacak bölümünde jarse kumaşların kullanıldığı haşema tesettür mayo modellerin seçilmesi tavsiye edilmektedir.

Tesettür Mayo Bonesi

Tesettür mayo modellerinde iki farklı bone bulunmaktadır. Bunlardan birisi başa doğrudan takılan mayo bonesi, diğeri ise kapüşon şeklinde tasarlanan ve tesettür mayonun arka kısmından başa takılan bonedir. Başa doğrudan geçirilen bonelerin tercih edilmesinde büyük yarar vardır. Kapüşon şeklinde olan boneye göre daha kullanışlıdır. Kapüşon bonelerin yüzerken baştan sıyrılma olasılıkları vardır ve bu da rahatsız edici bir durumdur. Tesettür mayo modellerinde birçok renk ve tasarım seçeneği bulunmakla birlikte ağırlıklı olarak iki farklı modelde geliştirilmiştir. Bunlar, iki parça haşema modelleri ile tulum tesettür mayo modelleridir. Bunların arasından yüzme esnasında en fazla rahat ettiren model tercih edilmelidir. İki parçadan oluşan bu mayo modellerinin genellikle yüzerken yukarı doğru kalkma riski bulunmaktadır.
₺285,00 KDV Dahil
₺379,00 KDV Dahil
%25 İndirim
%25İndirim
Yeni Ürün
₺299,00 KDV Dahil
₺399,00 KDV Dahil
₺299,00 KDV Dahil
₺399,00 KDV Dahil
₺285,00 KDV Dahil
₺379,00 KDV Dahil
₺285,00 KDV Dahil
₺379,00 KDV Dahil
₺289,00 KDV Dahil
₺389,00 KDV Dahil
₺289,00 KDV Dahil
₺389,00 KDV Dahil
₺285,00 KDV Dahil
₺379,00 KDV Dahil
₺309,00 KDV Dahil
₺449,00 KDV Dahil
₺289,00 KDV Dahil
₺389,00 KDV Dahil
₺259,00 KDV Dahil
₺369,00 KDV Dahil
₺279,00 KDV Dahil
₺399,00 KDV Dahil
₺279,00 KDV Dahil
₺399,00 KDV Dahil
₺349,00 KDV Dahil
₺399,00 KDV Dahil
%13 İndirim
%13İndirim
Yeni Ürün
₺200,00 KDV Dahil
₺270,00 KDV Dahil
%26 İndirim
%26İndirim
Yeni Ürün
Son ürün
₺199,00 KDV Dahil
₺289,00 KDV Dahil
%31 İndirim
%31İndirim
Yeni Ürün
₺229,00 KDV Dahil
₺249,00 KDV Dahil
%8 İndirim
%8İndirim
Yeni Ürün
₺229,00 KDV Dahil
₺299,00 KDV Dahil
₺248,00 KDV Dahil
₺279,00 KDV Dahil
%11 İndirim
%11İndirim
Yeni Ürün
Son ürün
₺249,00 KDV Dahil
₺289,00 KDV Dahil
₺289,00 KDV Dahil
₺389,00 KDV Dahil
₺230,00 KDV Dahil
₺329,00 KDV Dahil
₺203,00 KDV Dahil
₺339,00 KDV Dahil
₺188,00 KDV Dahil
₺269,00 KDV Dahil
₺119,00 KDV Dahil
₺199,00 KDV Dahil
₺159,00 KDV Dahil
₺199,00 KDV Dahil
₺113,00 KDV Dahil
₺189,00 KDV Dahil
₺200,00 KDV Dahil
₺289,00 KDV Dahil
₺227,00 KDV Dahil
₺379,00 KDV Dahil
₺149,00 KDV Dahil
₺209,00 KDV Dahil
₺155,00 KDV Dahil
₺259,00 KDV Dahil
₺289,00 KDV Dahil
₺389,00 KDV Dahil
₺249,00 KDV Dahil
₺359,00 KDV Dahil
₺249,00 KDV Dahil
₺359,00 KDV Dahil
₺259,00 KDV Dahil
₺329,00 KDV Dahil
₺259,00 KDV Dahil
₺329,00 KDV Dahil
₺219,00 KDV Dahil
₺279,00 KDV Dahil
₺279,00 KDV Dahil
₺399,00 KDV Dahil
₺229,00 KDV Dahil
₺289,00 KDV Dahil
₺229,00 KDV Dahil
₺289,00 KDV Dahil
₺269,00 KDV Dahil
₺359,00 KDV Dahil
₺309,00 KDV Dahil
₺439,00 KDV Dahil
₺299,00 KDV Dahil
₺399,00 KDV Dahil
₺299,00 KDV Dahil
₺429,00 KDV Dahil
₺205,00 KDV Dahil
₺275,00 KDV Dahil
₺185,00 KDV Dahil
₺249,00 KDV Dahil
₺219,00 KDV Dahil
₺269,00 KDV Dahil
₺179,00 KDV Dahil
₺239,00 KDV Dahil
₺199,00 KDV Dahil
₺265,00 KDV Dahil
₺285,00 KDV Dahil
₺379,00 KDV Dahil
₺309,00 KDV Dahil
₺389,00 KDV Dahil
₺289,00 KDV Dahil
₺379,00 KDV Dahil
₺285,00 KDV Dahil
₺379,00 KDV Dahil
₺315,00 KDV Dahil
₺449,00 KDV Dahil
₺315,00 KDV Dahil
₺449,00 KDV Dahil
₺315,00 KDV Dahil
₺449,00 KDV Dahil
₺315,00 KDV Dahil
₺419,00 KDV Dahil
₺209,00 KDV Dahil
₺299,00 KDV Dahil
1 2 3 4 5 >